Vody je nedostatek a vypadá to, že v příštích letech jí bude ještě méně. Nepsanou povinností každého zodpovědného člověka je šetřit. Plýtvání je krajně neekologické a samozřejmě neekonomické. Naštěstí existuje množství způsobů, jak snížit celkovou spotřebu, přispět tím k ochraně životního prostředí a zároveň ušetřit třeba i několik tisíc korun za rok.

1. Sprchujte se, ale jen krátce

Výměna koupele za dlouhé sprchování nic neřeší – spotřeba může být stejná, a dokonce i větší. Pokud však sprchování zkrátíte pod pět minut, ušetříte stovky litrů vody za měsíc. Zároveň zvažte pořízení úsporné sprchové hadice či perlátoru. Obojí snižuje průtok vody a tím i spotřebu.

2. Kontrolujte toaletu, jestli neprotéká

Vodoinstalatéři Brno upozorňují, že menší únik vody z toalety nemusí být na první pohled patrný. V případě netěsností však může tímto způsobem odtéct až osmdesát litrů vody za hodinu. Že voda uniká, zjistíte pomocí potravinářského barviva – přidejte ho do nádržky a sledujte, zda se zabarvená voda dostane do mísy i ve chvíli, kdy se nesplachuje.

3. Pračku a myčku nepoužívejte poloprázdné

Zvykli jste si prát dvě trička a myčku také zapínáte kvůli každému hrnci? Pračka i myčka pracují mnohem úsporněji, když jsou plné. A když už jsme zmínili pomocníky, bez kterých si většina lidí nedokáže představit moderní domácnost, pokud se v dohledné době chystáte na pořízení nového spotřebiče, poohlédněte se po co nejúspornějším modelu.

4. Kontrolujte účty za vodu

Instalatér Brno připomíná, že za netradičně vysokým účtem za vodu může být porucha ve vodovodní síti. Netěsností a menších děr v potrubí si často nevšimneme – v případě neobvyklé spotřeby je na místě důkladná kontrola. Topenáři Brno se často setkávají s únikem vody z podlahového topení – ta může způsobit nepříjemné škody na podlahové krytině.

5. Pořiďte si nádrž na dešťovou vodu

Majitelé rodinných domů využívají vodu na zalévání zahrádky i k jiným účelům. Pokud máte možnost, chytejte dešťovou vodu do k tomu určené nádrže. K dostání jsou kompaktní i velmi objemné varianty, a to i v dekorativním provedení. Sběrem dešťovky se snadno vypořádáte s méně častými srážkami.

Předchozí článekAutomobilovému průmyslu v ČR budou chybět tisíce lidí
Další článekMáte zkušenosti s IT? Uplatněte je v novém zaměstnání