Podzim nám nepatrně oznamuje konec sezóny. Sbíráme poslední zralé plody, které se nám na zahradě vyluskly, stromy jsou krásně barevné. I tak ale musíme přemýšlet nad tím, co ještě na zahradě před zimou udělat. No přeci abychom ochránili všechny stromky a kytičky před krušnými časy. Na podzim přichází takové to období, kdy už jen poklízíme, myjeme nářadí, které si tak připravujeme na jaro. Povíme si zde o několika věcech, které je dobré před zimou udělat. Krátký seznam:

  1. Sklizení posledních plodů
  2. Péče o trávník
  3. Péče o půdu
  4. Zalévání zahrady
  5. Stříhání růží či jiných květin

Sklidit poslední plody

Většinu plodů už jsme na zahradě sklidili. Každý se přeci raduje z toho, když už mu konečně něco vyroste a hned sklízí. I tak ale některé plodiny lze pěstovat i přes podzim až do prvních mrazů – příkladem je třeba zelí či špenát. I tak je ale dobré sklidit vše, co by mohlo zmrznout, abychom o to nepřišli, to by byla hrozná škoda. 

Péče o trávník

Na trávník lze použít dobré hnojivo, které ho z části ochrání před mrazy. Dobré je taky během podzimu odstraňovat z trávníku spadané listí. Někdy je to fuška, co? To ale k zahradě patří. Trávník dostává poslední léta zabrat především kvůli horkům a tomu, že nejsou srážky, tudíž je občas dobré ho trochu zalít. 

Péče o půdu

Velmi důležitá je také péče o půdu, díky které nám rostou všechny plodiny. Odborníky není doporučováno rytí záhonů, protože tak všechen materiál odryjeme a půdu tak necháme napospas zimě – sněhu, mrazu,… Odborníci radí, že je dobré před zimou na půdu vysít zelené hnojení, které se na záhonech nechá přes zimu a na jaře se potom doupraví právě pomocí rýčů. 

Zalévání

I když už nejsou taková tepla, i tak potřebuje vaše zahrada pravidelné zalévání. Pro všechny rostliny je to velice důležité, tudíž byste na to neměli zapomínat. Rostliny tímto úkonem připravujete na zimu. Přes zimu totiž zelené části rostlin stále odpařují vodu, ale díky mrazům či sněhu nemohou rostliny tu vodu přijímat, protože je zamrzlá. 

Stříhání růží či jiných květin

Růže se poprvé stříhají na podzim. A kdy máte růže zastřihnout? To poznáte jednoduše. Pokud jsou teploty mezi dnem a nocí výrazné, je pravý čas růže zastřihnout. Většina růží totiž trpí na takzvanou černou skvrnitost, která je ohrožuje – proto je dobré před ní růže chránit. 

Předchozí článekSolární panely: proč ano?
Další článekPodnikáte a potřebujete půjčit na pár měsíců peníze?