Offshore společnosti představují specifický typ podnikání. Co je pro ně charakteristické a jakým způsobem se zakládají?
Co je to offshore podnikání
V doslovném překladu se samotný výraz offshore dá přeložit jako „mimo“ či „od pobřeží“. Takto se tedy označuje místo, které se nachází za hranicemi domácího státu. Stejný výraz též může být použit k popisu zahraničních bank, korporací, investic a depozitů.
Obecně lze tento výraz použít v kontextu společnosti, skupiny nebo někdy její divize, která se zabývá offshorovými obchodními procesy. Stejně tak takto může být označena mezinárodní obchodní společnosti (IBC) nebo jiné typy právnických osob, které jsou založeny podle zákonů jurisdikce, jež zakazuje místní ekonomické aktivity.
Dříve se také používal tento výraz ve smyslu společností vytvořených v offshore zemích. A toto uchopení dodnes zůstalo prakticky nejběžnější. Společnost fungující v tomto režimu tak byla založena v odlišném státě, než ve kterém fakticky vyvíjí svou ekonomickou činnost. Offshore společnosti se z praktických důvodů prioritně zakládají v tzv. daňových rájích.
Co je to daňový ráj
Jakožto daňový ráj se označuje lokalita, která nabízí zahraničním subjektům ekonomicky příznivé podmínky v podobě minimálního zdanění za jejich bankovní vklady.
Nulové nebo velmi nízké bývají daně z příjmů i daně majetkové, nedochází ani k danění dividend a obdobných podílů na zisku. Daňové ráje se tak využívají primárně jako legální prostředek daňové optimalizace.
Stejně tak je prostředí mimořádně stabilní. A podnikatelé nebývají ve vztahu ke státnímu aparátu zatíženi prakticky žádnými byrokratickými povinnostmi. Nutné tak zpravidla nebývá předkládání účetnictví či podávání různých formulářů a plnění povinností jak je normálně zvykem.
Mimo to je podnikatelům zajištěna anonymita, ochrana vlastnictví a výraznější soukromí. Země zpravidla nejsou ochotny s dalšími státy a jejich orgány spolupracovat na bázi mezinárodní výměny dat a informací.
Jak na založení offshore společnosti
K nejznámějším daňovým rájům patří státy jako Gibraltar, Kajmanské ostrovy, Panama, Seychely, Hong Kong nebo Belize. Podmínky se pak odvíjejí od výběru preferované jurisdikce. Celý proces založení offshore společnosti zpravidla trvá 2 až 4 týdny.
V základních rysech se založení offshore společnosti neliší od počátků podnikání v tuzemsku. Potřebovat budete název pro novou společnost. Stanovíte si také výši základního kapitálu a předmět svého podnikání. V návaznosti na to si vyberete vhodnou jurisdikci.
Obecně celý proces následně obnáší přípravu a vypracování veškerých potřebných dokumentů, dále legalizaci a ověření podpisů a dokumentů zakladatele a obstarání výpisů z veřejných rejstříků. Stejně tak je nutné přihlášení společnosti k paušální dani z příjmu, popřípadě i jiným daním.
Budoucí majitel offshore společnosti musí rovněž pamatovat na zajištění statutárních zástupců společnosti v daňovém ráji a zajištění sídla a obchodní adresy v dané zemi včetně poštovních služeb.