Topná sezóna pomalu klepe na dveře, ale stále máte šanci stihnout zdánlivě nepodstatný, leč z estetického hlediska velmi důležitý úkon – nátěr starých radiátorů. Proč byste se do toho měli pustit a propůjčit nejvýraznějším prvkům topného systému zánovní vzhled? Důvod je prostý – na zažloutlé, oprýskané a zrezlé radiátory se nekouká dobře. Navíc jde o poměrně nenáročnou činnost, která není tak složitá, jak se vám možná na první pohled jeví. Jak na to, jsme se zeptali odborníků z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Malíři Brno mají jasno – když už se pustíte do malování interiéru, byla by velká škoda, kdyby celkový dojem kazily neudržované radiátory. Než se však chopíte štětce a barvy, budete muset povrch topných těles pořádně vyčistit. Nesmí být mastný, špinavý a zaprášený!

Chopte se proto úzké dlouhé hubice vysavače a vysajte veškerý prach a nečistoty. Vzhledem k tomu, že dalším krokem je broušení, zamezíte tomu, aby se vám na ocelový kartáč lepily chuchvalce prachu.

Než začnete s nátěrem…

Starého nátěru se zbavíte pomocí zmíněného ocelového kartáče. Nezapomeňte však ani na špatně dostupné škvíry – ty doladíte smirkovým papírem.

Jakmile radiátor přebrousíte, opět vezměte do ruky vysavač nebo smetáček a smeťte vše, co smést půjde. Následovat by mělo omytí a odmaštění teplou vodou s trochou jaru.

A jde se natírat

Natěrači Brno upozorňují, že kvalita barvy mí naprosto zásadní vliv na výsledek. A tak, jak se nátěry fasád provádí k tomu určenými fasádními barvami, by se měly radiátory natírat speciální barvou na radiátory. Oproti univerzální nátěrové hmotě má podstatně delší životnost – odolá sálavému teplu, lépe přilne a nezačne žloutnout hned po první sezóně.

Barvy na radiátory se vyrábí na syntetické a vodou ředitelné bázi. Výběr je otázkou priorit – vodou ředitelné barvy jsou ekologičtější a téměř nezapáchají. Na druhou stranu však syntetická barva o něco lépe kryje.

Barvu aplikujte plochým štětcem na zcela studené radiátory. Některé nátěrové hmoty lze dle výrobců nanášet i na vlažnější topení. Připravte se na to, že bude třeba provést dva nátěry.

Předchozí článekJak se dohledávací detektory kovu uplatní na vašem pracovišti?
Další článekSoutěž pro maturanty o focení plesu zdarma