Povodeň si nepřeje zažít nikdo z nás. Přesto na mnoha místech naší země dochází k často bleskovým povodním a potíže s vodou se tak objevují i v místech, kde to dříve běžné nebylo. Jak se při obnově postupuje v případě dřevostavby?

Dřevostavby vydržely mnohé

O tom, že jsou dřevostavby velmi odolná stavení, není pohyb. Vždyť v rámci naší země je možno obdivovat mnoho dřevěných kostelů, roubenek i domů postavených ze dřeva. Platí stejné pravidlo jako u klasického zděného domu – je nutno je o stavbu starat, poté vydrží po mnoho generací. Občas ale nastane situace, se kterou nikdo nepočítal, a tou je zásah živelné pohromy. Jak se vlastně v případě ošetření zdiva u dřevostavby postupuje, a jak je tento postup rozdílný od zděných staveb?

Rychlý postup oprav po povodni

V případě, že dojde k zatopení stavby ze dřeva, nastává výhoda oproti budově zděné. Poté, co opadne voda, se přistupuje k velmi rychlé opravě zdí. Jako první je nutno provést demontáž poškozené vnitřní desky ze sádrokartonu. Poté se odstraní minerální izolace, která je nasáklá vodou. Takto odhalená dřevostavba se nechá odvětrat a ponechá se takto po dobu necelého měsíce, dokud úplně nevyschne. Následně se stěny izolují novou izolací, která se dále zaklopí pomocí sádrokartonu. A dům je opět v pořádku.

U zděných domů je to složitější

Jelikož je zdivo materiál, který nevysychá snadno, je v případě zatopení zděných staveb nutno počítat s tím, že následky povodně budou znatelné ještě několik měsíců až let po zatopení. Nejdříve je nutno přistoupit k osekání vnitřních i vnějších omítek. Zdivo se poté nechává odvětrat a z vnitřní strany se také odvlhčuje. Tento proces u zdiva trvá většinou několik měsíců, samozřejmě v závislosti na ročním období.

Dřevostavba se po živelné pohromě regeneruje mnohem dříve než stavba zděná.

Předchozí článekPraktické tipy, jak si vybrat pravý sedací vak
Další článekReklamní předměty: jaký je jejich účel a proč se vyplatí do nich investovat?