Box je skvělý sport, který vám pomůže si zlepšit fyzickou kondici. Potřebujete k němu jen minimum vybavení. To nejdůležitější je boxovací pytel. Jak si ho vybrat?

Podle typu

Boxovací pytel se vybírá v první řadě podle tvaru. Pořídit si tak můžete nejběžněji boxovací hrušku nebo klasický pytel tvaru válce.

Konkrétní typ záleží na tom, k čemu jej chcete využít. Hruška je vhodná především pro kondiční trénink. Slouží k nácviku rychlosti úderů a k procvičování reflexů. Doporučitelná je tak pro dámy, které se kondičnímu boxu často věnují. Běžný pytel je univerzální, použitelný je i pro kopy.

Obsah obrázku stůl, počítač, vsedě, voda
Popis byl vytvořen automaticky

Podle způsobu zavěšení

Začínající boxeři si tak většinou volí klasický pytel válcového tvaru. V takovém případě je ještě zapotřebí si vybrat mezi pytlem volně stojícím nebo závěsným.

Stojící pytle jsou populární pro svou variabilitu. Dají se přesunout a nevyžadují tolik místa. Uplatnění najdou i tam, kde se majitelům nechce řešit vhodné zavěšení, případně není možné pytel vůbec do stropu ukotvit. Jestliže nic z toho řešit nemusíte, můžete sáhnout i po pytli závěsném.

Podle velikosti

Každý uživatel by měl vzít v potaz dva základní faktory, a to velikost a hmotnost. Velikost se odvíjí především od preferované techniky boxu. Pro klasický trénink úderů se hodí pytle s velikostí 80 až 120 cm. Jestliže do boxerské techniky zahrneme i kopy, je nutné volit větší boxovací pytel, a to nejméně ve velikosti 150 až 200 centimetrů.

Z hlediska hmotnosti pytle zní základní poučka jednoduše: Záleží především na vaší tělesné hmotnosti. Vlastní váha pytle by měla odpovídat cca její polovině. Pro začátečníka se tak doporučují pytle s hmotností okolo 35 kg.

Obsah obrázku osoba, mladý, chlapec, držení
Popis byl vytvořen automaticky

Podle materiálu

Od použitého materiálu se odvíjí odolnost a životnost pytle. Nejběžněji se pro výrobu boxovacích pytlů používá textil, polyuretan či přírodní kůže. Pro domácí použití stačí i textilní pytel. Kdo to s boxem již myslí vážně, měl by zvolit pytel polyuretanový. Nejodolnější je pravá kůže, která je však i dražší.

S materiálem souvisí také design pytle. Přírodní kůže má pro spoustu lidí své kouzlo díky typickému vzhledu. Také syntetické materiály však umožňují dodávat na trh boxovací pytle v celé řadě barev a vzorů.

Podle způsobu naplnění

Při výběru boxovacího pytle záleží také na tom, jaký je způsob jeho naplnění. Boxovací pytel vyplněný je v podstatě již „hotový“. Množství výplně tedy nelze dále regulovat. Takové pytle si kupují spíše zdatnější boxeři, kteří jsou si jisti, jaký pytel potřebují.

Naproti tomu úplný začátečník ocení pytel s možností doplnění. S přibývajícími zkušenostmi lze přidat do pytle více náplně, čímž se pytel stává těžší a tvrdší. Proto si pytle bez výplně pořizují naopak profesionální sportovci, kteří jsou si jisti, čím jej chtějí naplnit a jak moc. 

Obsah obrázku interiér, taška, příslušenství, vsedě
Popis byl vytvořen automaticky

Dle typu výplně

Nejlevnější pytle bývají vyplněny textilní či gumovou drtí. U dražších pytlů můžete očekávat výplň z písku či přírodní kůže. Profesionální boxovací pytle jsou naplněny vzduchem. Má to jednoduchý důvod: Vzduchová náplň nesesedá. Deformování náplně je nežádoucí. 

Velký výběr boxovacích pytlů, hrušek, rukavic a dalšího vybavení pro boxování najdete na stránkách výrobce značky SULOV – rulyt.cz