Nemusíte být zrovna velkým sportovním fanouškem, a přesto jistě víte, že právě proběhli 23. zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Možná ale nevíte, že chvíli po nich startuje paralympiáda. Přečtěte si následující článek a dozvíte se o tomto svátku sportu více.

Zimní olympijské hry 2018 v Jižní Koreji a paralympiáda – informace

Jižní Korea není v pořádání olympijských her žádným nováčkem, v roce 1988 se letní verze konala v hlavním městě Soulu – po 30 letech se zde OH vrátila, tentokrát v zimním vydání, což se zatím ještě žádné zemi v historii nepodařilo. Hned v roce 2022 už to však nebude platit, ZOH bude hostit čínský Peking. O tom, že Zimní olympijské hry 2018 budou v Pchjongčchangu, bylo rozhodnuto už v roce 2011. Krátce po ukončení ZOH přichází na řadu zimní paralympiáda 2018 v Jižní Koreji.

ZOH 2018 se konali 9. – 25. února 2018, sportovci soutěžili ve 102 disciplínách v 15 sportech. Celkem letos na olympijských hrách soutěží téměř 3 000 reprezentantů z 92 zemí. Česká republika vyslala na hry 94 sportovců, čímž o jednoho překonala dosud rekordní výpravu z kanadského Vancouveru z roku 2010. Tomuto číslu vždy pomohou hokejisté, kterých je v nominaci 25.

Zimní paralympiáda se odehraje ve dnech 9. – 3. března 2018 a bude se jednat již o dvanácté zimní paralympijské hry. Her se zúčastní 550 sportovců ze 42 zemí, přičemž účastnit se mohou sportovci s trvalým tělesným či mentálním zdravotním postižením.

Olympijská sportoviště v Pchjongčchangu

Ačkoliv se hry oficiálně konají v Pchjongčchangu, je zajímavé, že se přímo v tomto městě nenachází ani jedno sportoviště, kde se bude bojovat o medaile, dokonce ani olympijský stadion. Ten byl vybudován jen a pouze pro tyto a následné paralympijské hry, pak bude stánek pro 35 000 diváků údajně srovnán se zemí – stál 109 milionů dolarů. V Jižní Koreji se celkově „točí“ velké peníze, známý je třeba nedávný případ jihokorejského krypto zločinu za 600 milionů dolarů.

Všechny venkovní sporty se konají v horských střediscích okolo Pchjongčchangu, halové pak v přímořském středisku Kangnung. Nově se musela postavit větší hokejová hala pro 10 tisíc diváků, aréna pro short track + krasobruslení a ovál pro rychlobruslařské disciplíny. Hala pro curling a menší hokejová aréna už stály dříve, pro potřeby her však musely být rekonstruovány. Investice jdou do několika stovek milionů dolarů.

ZOH v Jižní Koreji čtvrté nejdražší hry v historii

Ani Korejci se nevyhnuli výraznému překročení plánovaného rozpočtu – překročili jej cca o 80 %. Náklady jsou okolo 13 miliard dolarů, což je po rekordně drahém letním Pekingu 2008 (cca 40 miliard dolarů), zimním Soči 2014 (22 miliard dolarů) a letnímu Londýnu 2012 (15 miliard dolarů) čtvrtá nejvyšší částka v historii. Tolik peněz nevyhrajete ani v tom nejlepším online casinu.

Obr.(Zdroj: TASR/AP)

Jižní Korea si však od her slibuje výrazný nárůst cestovního ruchu a těžit chce třeba i z infrastruktury. Rozhodně však nebývá pravidlem, že by se všem městům pořádání her finančně vyplatilo, spíš naopak. Uvidíme, jak na tom za několik let bude právě tento asijský stát.

 

Předchozí článekKamerové systémy Kladno – profesionální přístup a špičková kvalita
Další článekInzerce