Pokud právě řešíte horší finanční situaci, nejspíš vás už napadlo mezi řadou jiných řešení také jedno z nejjednodušších – vypůjčit si peníze od přátel. Je to ale skutečně tak jednoduché? A je to vůbec dobrý nápad? Na to se zaměříme v tomto článku.

Pořádek dělá přátele

Tohle jednoduché pravidlo je zároveň tím nejdůležitějším, pokud půjčku od přátel nebo naopak pro přátele řešíte. Nejedno na první pohled dobré a pevné přátelství skončilo krachem právě kvůli penězům. Pojďme se společně podívat na pár tipů, které vám pomohou udržet případnou situaci okolo půjčky pod kontrolou.

Je důležité si připustit, že každá půjčka je tak trochu riziko, někdy větší, někdy menší. A fakt, že jde o půjčku od přítele nebo známého, to ještě podtrhuje. Rozhodně tedy nespoléhejte jen na ústní domluvu. Riziko můžete výrazně umenšit například sepsáním smlouvy o půjčce nebo třeba i přijetím nějaké zástavy. Zní to třeba přehnaně nebo směšně, ale nejspíš byste se divili, jak se dokážou lidé kvůli penězům rozkmotřit.

Smlouva o půjčce mezi přáteli. Na co nezapomenout?

Dobré úmysly jsou věc jedna, realita druhá. Nejeden „kamarád“ se záhadně přestal ozývat poté, co sbalil půjčené peníze a po anglicku se vytratil. Nedivte se, pokud by přátelé byli při zmínce o půjčce obezřetní. Nevyčítejte jim, že vás odmítnou. A jakmile na půjčku někdo z přátel přistoupí, udělejte vstřícný krok a navrhněte právě sepsání smlouvy – se vším všudy.

Smlouva, tak, aby šlo o skutečně platnou smlouvu, musí obsahovat jisté náležitosti. Nezapomeňte tedy uvést:

  • kdo půjčuje peníze komu (Jména, rodná čísla, adresy),
  • datum a podpisy věřitele i dlužníka,
  • o jakou částku se jedná, případně, nejde-li přímo o peníze, co je předmětem půjčky a v jakém množství,
  • v jaké formě je půjčka předaná (hotově, převodem na účet atd.),
  • do kdy je nutné půjčku splatit,
  • forma splácení (pravidelné splátky – měsíční, týdenní atd., jednorázové splacení…), případně datum splátek,
  • co se stane, pokud dlužník poruší podmínky – tedy pokud nebude včas splácet,
  • případná odměna (úroky a podobně), pokud se na této podmínce domluvíte,
  • výpovědní lhůta. Je to tak, i v případě půjčky platí obecná výpovědní lhůta šest měsíců. Pokud chcete jinou délku, je dobré uvést to přímo ve smlouvě.

Smlouva, kterou spolu sepíšete, se oficiálně podle občanského zákoníku nazývá „smlouva o zápůjčce“. Pokud si peníze půjčujete, stáváte se „vydlužitelem“; přítel, který vám peníze naopak půjčí, je „zapůjčitelem“. Zajímavé je, že smlouva může být také pouze ústní – ale jak jsme si řekli už výše, vždy je lepší mít všechno černé na bílém.

Co ještě ohlídat?

Jde sice o podmínky, které mají ochránit spíše věřitele, ale pravidla by měly znát obě strany stejně. Tak například to, že smlouva nenabývá platnost v okamžik jejího podpisu, ale až s předáním smluveného obnosu. Nebo že promlčecí lhůta je pouhé tři roky – potom už nemá smysl dlužníka žalovat, věc je jednoduše promlčená.

Při předání peněz je dobré z výše uvedených důvodů buď mít svědky, pokud předáváte v hotovosti, nebo provést převod na účet a do poznámky výslovně napsat, že jde o půjčku. To už jsme ale opět spíše u rad těm, co peníze půjčují.

Rozhodnete-li se využít některou ze vzorových smluv (kterých je plný internet), důkladně si ji celou pročtěte, než se pustíte do podepisování. Může se stát, že tam některé podmínky chtít nebudete (třeba úroky), jiné naopak budete potřebovat doplnit. Obecně ale nejsou vzorové smlouvy špatný nápad, jen je dobré nespoléhat jen na ně.

Opravdu si chci půjčit od kamaráda?

Tohle je úplně první otázka, kterou byste si měli položit. Jakkoli se to jeví jako naprosto logické řešení, mnoho lidí si neuvědomuje, že půjčka přátelství velmi často ovlivní. Budete svému kamarádovi zkrátka dlužit peníze a může se stát, že bude mít tendence víc sledovat a kritizovat, za co utrácíte, že se bude obávat, jestli mu půjčku dokážete včas splatit. Jestliže jde o blízkého kamaráda, mohou případné napjaté vztahy ovlivnit i další rodinné příslušníky.

Pokud jste ale už zvážili veškeré další možnosti typu bankovní půjčka nebo půjčka nebankovní (například https://proficredit.cz/pujcka-na-ucet), pokuste se dodržet všechny tipy, které jsme uvedli v tomto článku. Promyslete také, jestli si půjčujete na něco, co skutečně nesnese odklad – rozbitá lednička nebo třeba školní potřeby pro děti bohužel moc odkladu nesnesou, zato nová televize, dražší dovolená nebo vánoční dárky je lepší oželet a raději být vděčný za dobré vztahy, které s přáteli máte.

Jakmile si od někoho blízkého půjčíte, poctivě myslete na pravidelné splácení. V ideálním případě se pokuste celou částku vrátit dříve, než jak jste si sjednali. Ukázat snahu a dobrou vůli totiž neuškodí snad nikdy.

V neposlední řadě si v klidu sedněte nad svůj rodinný rozpočet a zkuste se zaměřit na výdaje, které by bylo možné omezit. Nezdá se to, ale různými drobnými „škrty“ lze častokrát dosáhnout i toho, že žádná půjčka, ať už od kohokoliv, není nakonec vůbec potřeba. Ono přece jenom vždycky platí pravidlo ze všech nejzlatější, a totiž, že nejlepší půjčka je žádná půjčka. Půjčka, ať už od kohokoli, je pro dlužníka vždycky stres navíc, je to nejistota.

Na otázku „půjčit, či nepůjčit“ tedy nepřinášíme jasnou odpověď. Jsou situace, kdy není zbytí, a potom ty, které je stoprocentně lepší zvládnout bez půjčky, zbytečných nervů a rizika, že se rozhádáme s těmi, kteří nám jsou nejblíž – s rodinou nebo s přáteli.