Atraktivní nábytek a reprezentativní předsíň, kde nechybí úložný prostor, přehled a řád. To je asi snem každého. Předsíň je místo, které je na ráně jako první, když k nám někdo zavítá. Botníky pomohou nejen k organizaci prostoru, ale mohou být i zajímavým designovým prvkem.

Botníky se od sebe navzájem liší řešením ukládání bot, tvarem, vzhledem i materiálem. Záleží samozřejmě na velikosti předsíně i ostatním vybavení. Ne všechny botníky jsou výškově nastavitelné a přizpůsobitelné. Znamená to tedy, že botník musí do předsíně sedět, jako nočník na zadnici. Jak si teda vybrat ten správný?

Botníky a systém ukládání

Známou klasikou jsou police, komody či skřínky, které disponují výškově nastavitelnými poličkami. Nemusíte tudíž řešit výšku vaši obuvi. Je rozdíl uložit kotníkové botasky a kozačky nad kolena. I otevírání dvířek se může lišit. Otevírání může být klasické, výklopné nebo posouvací dvířka.

Je tedy vhodné promyslet, jaký typ obuvi potřebujeme ukládat, kolik členů se v domácnosti nachází, kolik místa máme v předsíni. Jestliže nedisponujete místem navíc, přichází v úvahu botníky vestavěné, případně závěsné systémy. Varianty teleskopické tyče připevněné ke stropu poskytnou dostatek úložného místa tam, kde není prostor pro klasický botník s potřebnou kapacitou. Ovšem počítejte s tím, že vystavování obuvi působí rušivě, navíc není obuv kryta před prachem, pokud ji delší dobu nepoužíváte. Estetičtějším řešením jsou úzké vysoké skříně.

Úzké skříně

Potřebujete-li uschovat hodně párů bot a nedisponujete místem navíc, jsou vhodné úzké vysoké skříně. Jejich výška se liší – mohou sahat až do stropu. Otevírání může být klasické nebo posunovací, uvnitř je vyklápěcí systém. Většinou se do takových skříní vejde 18 až 24 párů bot. Z čelní strany mohou mít na dvířkách zrcadlo, což v předsíni uvítáte, navíc to opticky zvětší prostor, dodá vzdušnosti.

Sedací botníky

Sedací botníky se hodí tam, kde je více místa, případně je předsíň rozdělená na dvě části. Vstupní a šatní, kde si člověk odkládá svršky včetně další obuvi. Čalounění má své opodstatnění i ve vstupní místnosti. Přeci jen je to pohodlné, když si při obouvání může člověk sednout. I sedací botníky lze vybírat z mnoha provedení. Například lavičky se sedátkem a poličkami, stylovou truhlici, která má na horní části sedátko apod. provedení může být moderní, venkovské a romantické – stačí si jen vybrat.

Posted by Gabrielle

Předchozí článekJaponské bydlení je minimalistické, ale stylové
Další článekProč vymalovat svůj byt na bílo?