Čeká vás rekonstrukce bytu? Pojďte se podívat na postup, se kterým budete mít jistotu, že na nic nezapomenete. 

Budou se měnit dispozice bytu?

Nejdříve si odpovězte na otázku, jak moc rozsáhlá rekonstrukce bude. V případě, že budete měnit také dispozice bytu, nebo dokonce měnit bytové jádro, budete potřebovat konzultaci s projektantem a statikem. Rekonstrukce bytu je trvalým zásahem do celého domu, proto dodržujte platné zákony a nařízení.

Družstvo, sousedé i úřad

Pokud bydlíte v bytovém domě, o rekonstrukci informujte SVJ a určete jim rozsah prací, které se budou realizovat. Některé prvky možná budete objednávat u dodavatelů, kteří mají se SVJ smlouvu (například topení nebo okna). Pokud budete zasahovat do nosných zdí, potřebujete také stavební povolení. Pokud zasahovat do nosných zdí nebudete, postačí vám na úřad donést oznámení o rekonstrukci. O tom, že se bude jednat o hlučné práce, byste dále měli informovat také své sousedy.

Finanční a časový plán

Pokud vám s rekonstrukcí pomáhá profesionální firma, máte jistotu, že finanční ani časový plán nepřesáhne. Je dobré vědět, že práce si u firmy musíte objednat několik týdnů až měsíců předem. Pokud jste se rozhodli stavět vnitřek bytu svépomocí, finanční i časový plán se snažte dodržet. Bohužel pokud dojde k prodlevě, nemáte žádné záruky. Podobně je tomu i v případě, že se vám práce nepodaří. Proto je vždy lepší povolat specializovanou firmu.

Samotná realizace prací

Dobře si rozmyslete, jaké práce budete ve kterém časovém úseku realizovat. Pokud bude práce provádět firma, bude vše navazovat a řemeslníci se budou v bytě střídat podle toho, ke kterým pracím je zrovna vhodný čas. Rekonstrukce celého bytu tak nakonec může zabrat jen několik málo měsíců, v menším rozsahu pak pouze několik týdnů.

Nezapomeňte dodržovat časový i finanční plán. Rekonstrukce pak bude dobře šlapat a budete s jejím průběhem spokojeni.

Předchozí článekReklamní předměty: jaký je jejich účel a proč se vyplatí do nich investovat?
Další článekJak vybírat úchytky do vašeho interiéru?