Etiketa je výrobek polygrafického průmyslu a dělí se na samolepicí a nesamolepicí. Na jejich výrobu se používá převážně papír anebo různé druhy fólií v kombinaci s vhodným druhem lepidla. Výroba etiket a jejich používání je nezbytnou součástí každého výrobku na trhu.

Jaké máme druhy etiket

Mezi nesamolepicí etikety řadíme – visačky, které jsou přidělávány nejčastěji na oblečení nebo plyšové hračky, nekonečné pásy a jedlé etikety.

Jedlé etikety jsou vytvořeny z jedlého papíru a nejčastěji je můžeme vidět na pečivu.

samolepicím etiketám řadíme – print etikety, cenové etikety, grafické etikety, termo etikety, termotransferové etikety, bezpečnostní etikety, foliové etikety, sendvičové etikety, speciální etikety určené například pro nevidomé nebo ekologické etikety. Dále nekonečné etikety, které jsou navinuty na kotoučích a mohou být tak dlouhé, jak chcete a podle toho kolik informací na nich má být.

Jak se etikety vyrábí

Stejně jako i u všeho ostatního i vývoj a výroba etiket prošly za mnoho let velkou proměnou. Od složitého procesu, který musel začínat výrobou papíru, přes první barevné a samolepící etikety do dnešní podoby ušly i etikety dlouhou cestu – a dnes si život a nákupy bez nich nedovedeme vůbec představit. Etikety se vyrábí z nejrůznějších druhů papírů a fólií vždy v kombinaci s vhodným druhem lepidla. Výběr vhodné kombinace papíru nebo fólie a lepidla se odvíjí od způsobu využití a uskladnění etikety. Jiné materiály se totiž používají na výrobu interiérových nebo exteriérových etiket.

Využití etiket

Etikety se dají potiskovat mnoha způsoby v závislosti na jejich využití. Některé etikety, například ty na vína se dají i speciálně zušlechtit – ražbou nebo embosem. Velký objem výroby těchto etiket je situován do Plzně. Využívají se také k označování výrobků a obsahují mnoho různých a užitečných informací jak o samotném výrobku, tak i o ceně, množství nebo váze produktu.

Obsahují také čárové kódy a usnadňují práci všem obchodníkům. Využívají se skoro ve všech odvětvích – v automobilovém, potravinářském, metalurgickém, farmaceutickém, elektrotechnickém a samozřejmě také v textilním průmyslu. Na samotný výrobek se mohou aplikovat ručně nebo za pomocí etiketovacích linek nebo kleští.

Etikety si můžete nechat zhotovit vždy podle svého přání a vyrobeny vám tak budou přesně na míru –můžete si nechat vyrobit i samolepicí etikety.

Předchozí článekKde všude se dají využít screenové rolety?
Další článekKam vyrazit v létě na Moravě? Poznejte „neznámé krásy“