Příroda je geniální. Vynalezla řešení a adaptace pro všechny živočišné druhy a všechny myslitelné podmínky. Jedině člověk z toho občas vychází jako slaběji přizpůsobený tvor. Vždyť si jen zkus představit jít v zimě ven bez oděvu (morální normy stranou). Pokud nejsi Wim Hof, který zřejmě hackl nejen termoregulační systém, ale hlavně svůj mozek, tak za chvíli zmrzneš. A když vidíš kachny, jak se bezstarostně klepou v potoce vedle ledových ker, zalomcuje tebou evoluční závist.

Naštěstí zároveň se ztrátou termoizolačního pokryvu těla jsme získali mentální funkce, které nás vytáhly z kaše. Zjistili jsme, co umožňuje kachnám a husám zvládat chlad a nacpali jsme to do bundy. Taková zimní bunda ti udělá z pobytu na mrazu zábavu, nebo tě alespoň zbaví utrpení. Díky dámským bundám od Patagonie budou v teple i háklivější jedinci našeho druhu.

Pápěří je jednoznačně nejlepší přírodou vyvinutý izolační materiál. Jeho unikátní struktura se skládá z tisíců jemňoučkých vláken, mezi kterými jsou mezery vyplněné vzduchem. Čím vzdušnější pápěří, tím lépe – jeho kvalita se vyjadřuje v jednotkách plnivosti (cuin), která určuje, kolik prostoru zabere hmotnostní jednotka pápěří. Patagonie ve svých bundách používá vysoce kvalitní pápěří s plnivostí minimálně 600 cuin, recyklované z vyřazených péřových produktů.

Patagonia nabízí několik typů dámských bund plněných chmýřím

Ultra stylový urban outdoor zastupuje Downdrift Jacket, který má kromě barvy ještě jeden zelený bonus. Vrchní materiál je 4vrstvý nylon NetPlus™ recyklovaný z vyřazených rybářských sítí, které by jinak představovaly vážnou hrozbu pro mořské živočichy.

Když pořádně mrzne, je výhoda být zabalena v teple alespoň po kolena. Patagonie má pro takové případy hned dvě dlouhé zimní dámské bundy: Down with it Parka a Jackson Glacier Parka.

Tyto bundy se perfektně hodí do města, do práce čí na procházky v přírodě. Na sportovnější aktivity pak máme oblíbenou klasiku Down Sweater. Nylonový ripstop odolá větru a výplň tvoří husí pápěří s plnivostí až 800 cuin. V tomto případě nejde o recyklované pápěří; získává se z husích farem, přičemž jeho původ je plně vystopovatelný a mezinárodní NFS certifikát osvědčuje, že žádná husa nepřišla o pápěří v bolestech.

Své evoluční nevýhody můžeš vykompenzovat vhodně zvolenou péřovkou. Pokud jsi za syntetiku, nebo prostě potřebuješ bundu, která snese vlhkost (což pápěří nemá rádo), máme i takové. Všechny dámské bundy od Patagonie najdeš zde.

Předchozí článekJak získat peníze ihned, třeba i v noci?
Další článekHomeopatické léky lze velmi dobře kombinovat s konvenčními léky