Řada lidí si pokládá otázku, jestli má kývnout na demolici nebo se rozhodnout pro rekonstrukci nemovitosti. Přece jenom k danému objektu mohou mít lidé mnoho vzpomínek, na druhou stranu proč se pouštět do rekonstrukce, když by daleko výhodněji vyšly demoliční práce a následně pak stavba novostavby? Jestli nemovitost rekonstruovat nebo nechat zdemolovat, to je opravdu otázka do pranice. Naštěstí tento oříšek může rozlousknout seznam rozdílů mezi novostavbou a rekonstrukcí. 

Mezi novostavbou a rekonstrukcí se najde celá spousta rozdílů. Stačí se nad tím jenom zamyslet a hned přijdete minimálně na tři z nich. Kupříkladu je rozdílem dispoziční řešení, respektive dispoziční uspořádání objektu. Zatímco v případě rekonstrukce s uspořádáním místností prakticky nic neuděláte, u novostavby jste vlastním pánem a sami si řeknete, kde chcete mít koupelnu nebo ložnici. 

Novostavba je často úspornější řešení

Jelikož dochází prakticky neustále ke zdražování energií, bude pro vás také rozhodující, jaké řešení je úspornější. I v tomto ohledu se najdou rozdíly mezi rekonstrukcí a novostavbou. Zatímco u starého domku, který se rozhodnete zrekonstruovat, nemůžete očekávat zrovna úsporná řešení (často jsou základy velice špatné a do vytápění je nutno investovat), u novostavby můžete zřídit ke svému domu řadu úsporných opatření, díky kterým nebudete za energie tolik vyhazovat. 

I mnozí odborníci se shodují na tom, že u novostavby se snáze dosáhne dobré energetické bilance, než jak tomu bude v případě rekonstrukce. 

Další rozdíl tkví v projektové dokumentaci

Také nesmíme zapomenout na rozdíl v projektové dokumentaci. Projektová dokumentace je velice důležitý dokument, bez kterého se nemůžete pustit ani do stavby novostavby, ani do demolice, respektive ani do rekonstrukce. V každém případě má projektová dokumentace svá specifika a v každém případě se projektová dokumentace sestavuje trochu jinak (její zhotovení je jinak časově náročné a vyžadují se jiné informace – to se pak může projevit na ceně).

Předchozí článekJak se chybuje při vývoji mobilních aplikací
Další článekJak fungují svěřenské fondy