Doby, kdy bylo exteriérové stínění luxusním prvkem, jsou dávno pryč. Z exkluzivního doplňku se pozvolna stává standard, byť stále působí výjimečně a klasické stínící systémy strčí do kapsy snad ve všech ohledech. Tedy až na pořizovací cen, která je řádově vyšší, ale na druhou stranu má své opodstatnění – kvalitní systém venkovních žaluzií ročně uspoří až několik tisíc korun. Pokud si navíc vyberete variant s purenitovým boxem, získáte prudce elegantní prvek bez rizika vniku nežádoucího jevu – tepelného mostu.
Náklady za klimatizaci dramaticky rostu, utněte je
Energie ukrajuje významnou část pomyslného koláče domácího rozpočtu. Překvapivě však nejde pouze o náklady za teplo – z údajů Světové meteorologické organizace vyplývá, že minulá dekáda byla vůbec nejteplejší za celou dobu, po kterou sbírá relevantní data. Některé provozy nyní naopak vydávají více peněz za chlazení. Jmenovitě jde například o serverovny a další specifická místa, pozadu však nejsou ani běžné domácnosti.
V zimě, kdy hrozí únik až 40 % tepla přes standardní okna a dveře, jsou k nezaplacení především venkovní rolety – snižují náklady až o 30 %. Pozadu nezůstávají ani venkovní žaluzie, jejichž izolační schopnosti mohou dosáhnout srovnatelných hodnot. V praxi logicky záleží na vlastnostech konkrétního systému a samozřejmě i na kvalitě montáže.
Velmi pozoruhodné jsou také výpočty Sdružení výrobců stínící techniky, které se týkají ochrany před nadměrným přehříváním interiéru. Venkovní stínění je schopno zachytit přes 96 % sluneční energie, což může znamenat rozdíl až 10 °C oproti stavu, kdy systém instalován není. Ale nejde „pouze“ o citelnou finanční úsporu, za zmínku stojí také lepší tepelná pohoda. Předokenní žaluzie si zamiluje každý, kdo se v noci kvůli horku nemůže řádně vyspat.
Opravdu mohou žaluzie zcela nahradit klimatizaci?
Efektivita zachytávání slunečního záření je v případě venkovních žaluzií skutečně velmi vysoká. Přirozeně se tak nabízí otázka, zda by systém mohl plně zastoupit klimatizační jednotku a zajišťovat optimální teplotu po celou sezónu.
V případě delších vln veder, kdy teploty šplhají vysoko nad 30 °C, se interiér prohřeje navzdory účinné bariéry a teplota pozvolna stoupne, takže ji je vhodné snížit pomocí klimatizace. O výhodách venkovních žaluzií přesto nemůže být pochyb – díky nim lze používání klimatizace výrazně omezit, a navíc ji není nutné pouštět na nejvyšší výkon. Přirozené chlazení prostoru vnímá většina lidí jako mnohem příjemnější. Klima může být hlučná, vyžaduje údržbu, a navíc často způsobuje nachlazení.
Proč zvolit žaluzie s purenitovým boxem?
Venkovní žaluzie nabízí několik způsobů montáže. Mohou se instalovat před okna, kdy jsou schránky viditelné – anebo pod omítku. Druhá varianta (podomítková) je vizuálně atraktivnější avšak pracnější, a proto jí je vhodné zahrnout již do projektu nebo realizovat v rámci rekonstrukce.
Z hlediska izolačních vlastností se jako ideální řešení jeví venkovní žaluzie s purenitovým boxem, který se montuje po osazení oken, tedy ještě před zateplením. Následně se obloží izolací, zatáhne do lepidla s perlinkou a překryje fasádou. Samotné žaluzie se do boxu montují až nakonec.
Obrovskou výhodou purenitového boxu je jeho složení (purenit a PIR izolant), které zamezuje vzniku tepelných mostů. Materiál je lehký, pevný, zdravotně nezávadný, odolný vůči chemikáliím a vysokým teplotám. Zároveň skvěle izoluje a dobře se s ním pracuje. Více vám o něm rádi prozradí odborníci na stínící techniku z Labona.cz.