1. Nenastavujte si splátky, které nebudete schopni splácet

Většina lidí chce dluh splatit co nejdříve. Kvůli tomu si pak ale stanoví splátky, které jsou mimo jeho finanční možnosti. To je risk, kterému se určitě snažte vyvarovat. S vysokými splátkami sice splatíte dluh rychle, ale můžete se dostat do dalších problémů, což se rozhodně nevyplatí. Když na splátku měsíčně využijete většinu svých peněz, nezbyde vám už dostatek na vytvoření finanční rezervy. V případě nečekaných událostí se pak můžete dostat do opravdu nepříjemné situace. Nejlepší výši splátek zjistíte tak, že si sečtete veškeré své příjmy za měsíc. Od nich pak odečtete výdaje a výsledek vydělíte dvěma. Taková výše splátky je ještě bezpečná.

2) Ověřte si pokuty

Je jasné, že většina osob, co se rozhodne si vzít půjčku, ji plánuje splatit. Ne vždy se to ale podaří. Proto je důležité dát si pozor na výši pokut při pozdních splátkách. Tuto skutečnost si zkontrolujte, protože výše pokuty může mnohdy být nepříjemně vysoká. Může se stát, že pokuta bude i několikanásobně vyšší než vaše půjčka, proto si pozorně přečtěte podmínky vašeho poskytovatele – recenze firem.

3) Neřešte pouze úrok

Skoro každý, kdo uvažuje o půjčce se jako první zajímá právě o úrok. Ten sice není k zahození při základním porovnání, ale nezjistíte z něj, kolik reálně za půjčku přeplatíte. Tento údaj vám stanoví pouze RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů. V této sazbě je započítán jak úrok, tak všechny další poplatky. Například poplatek za vedení účtu či pojištění schopnosti splácet.

Předchozí článekVenkovní žaluzie s purenitovým boxem: Elegantní stínění bez rizika vzniku tepelných mostů
Další článekRozdíl mezi odrůdami kávy Arabica a Robusta nespočívá jen v chuti