Popularita investování do akcií nabírá na obrátkách. Svým způsobem za to „může“ i pandemie koronaviru, která nás na dlouhou dobu upoutala mezi čtyřmi zdmi domovů a zapříčinila, abychom se zamysleli nad alternativními způsoby výdělku. Podle průzkumů v poslední době vstoupilo do světa cenných papírů spoustu mladých lidí – a právě této skupině otevřela pomyslné dveře rychle se rozvíjející digitalizace. Dalším stěžejním aspektem je dostupnost obchodních platforem. A právě na ně se zaměříme v tomto článku. Přečtěte si základní pravidla, jak si počínat při výběru brokera. Překvapivě není rozhodující pouze proklamovaná výše poplatků.

Broker jako plnohodnotný obchodní partner

Začínající investor či trader mnohdy na brokera pohlíží pouze jako na „nutné zlo“ – někoho, kdo mu umožňuje přístup na burzu s nabídkou finančních instrumentů. To je však velmi omezený pohled. Broker by se měl stát vašim rovnocenným partnerem ochotným vám kdykoliv podat pomocnou ruku.

Cílem solidního brokera je dlouhodobá spolupráce a nikoliv jednorázový depozit a následné tlačení do obchodování, kterému příliš nerozumíte. Mezi charakteristické znaky důvěryhodného prostředníka je silné edukační zázemí a špičková zákaznická podpora, za kterou zaplatíte prostřednictvím poplatků za obchody. Jejich výše by neměla být přemrštěná, ale adekvátní kvalitě a rozsahu nabízených služeb.

Určitě se zajímejte o to, kde broker obchoduje: na burze, nebo mimo ni? Rozdíl spočívá v tom, že zatímco na burzovních trzích obchodujete s cennými papíry, na mimoburzovních pouze s rozdílovými smlouvami pro krátkodobé spekulace (CFD).

Jak poznáte, že je s brokerem něco v nepořádku?

Najít brokera, který vám vyhovuje, může být trochu oříšek. Kvalitních zprostředkovatelů je na trhu poměrně dost, ale vždy záleží i na individuálních preferencích a požadavcích investora. V každém případě se zaměřte na následující signály. Pomohou vám odfiltrovat nejhorší nabídky.

Broker by měl být v registru lokálního regulátora. Na brokery registrované v ČR dohlíží ČNB. Bezpečnou volbou může být i broker regulovaný v Anglii, kde jsou regulace těchto subjektů velmi přísné.

Solidní broker nikdy nevnucuje konkrétní akcie nebo jiné instrumenty. Investice by měla být plné režii investora.

Stopkou mohou být také příliš vysoké nebo neadekvátní poplatky, případně příliš dlouhá doba výběru kapitálu z účtu. Vklad i výběr by měly být rychlé a levné.

Zpozorněte i v případě, že při obchodování vypozorujete časté výpadky a celkovou nestabilitu platformy.

Broker by neměl investování prezentovat jako jednoduchou aktivitu. U vysoké páky by vás měl naopak upozornit na její rizika. Naopak je vhodné, aby vás upozornil na všechna úskalí.

Jedním z hlavních indikátorů (ne)kvality brokera je úroveň zákaznické podpory. Ta může mít podobu chatu, e-mailu i telefonické linky a měla by být dostupná v mateřském jazyce. Od pracovníků se očekává vysoký stupeň kvalifikace a hluboké znalosti problematiky obchodování.

Výběr brokera ve 4 jednoduchých krocích

  1. Na základě svých osobních požadavků si vytvořte seznam brokerů, kteří nabízí podmínky v souladu s vaším stylem investování. Řiďte se výší poplatků, přičemž platí, že pokud budete nakupovat akcie jednou za čas, je pro vás výhodnější přímý vstup na burzu a absence pravidelných poplatků za neaktivitu.
  2. Poté se zaměřte na serióznost vybraných brokerů. Mělo by vás zajímat, kde sídlí, které autority dohlíží na jejich činnost, jak je to s pojištěním vkladu a mimo jiné o to, jakým způsobem se prezentují. Není příliš bezpečné investovat prostřednictvím brokera, který neodděluje účty klientů od vlastních vkladů, případně byl v minulosti sankciován.
  3. Následuje porovnání investičních instrumentů a seznámení s trhy, na kterých broker působí. Vybrané brokery poté kontaktujte, položte jim případné dotazy a vyzkoušejte si, jak reagují.
  4. Posledním krokem je založení účtu u brokera, který vám ve všech ohledech „sedí“. Pro jistotu nejdříve investujte menší částku – pokud vše proběhne korektně a broker dostojí všem slibům (a např. na vás nevyrukuje s nečekanými poplatky), směle investujte v takové výši, jaká je pro vás ideální.

Další informace o akciích, ale také obchodování s měnami a dalšími instrumenty najdete na robomarkets.cz.

Předchozí článekDejte si pozor na nejčastější chyby při zařizování kuchyně
Další článekZařizování bydlení nemusí stát majlant – poradíme vám, jak ušetřit