Máte rádi ryby, rybí konzervy a kupujete je celkem pravidelně? Jsou rybí konzervy to první, co hledáte v letáku Kaufland? Tak jste se jistě už setkali se symboly, které se na rybí konzervy umísťují. Je to v podobném duchu jako například označení kvality potravin, které pocházejí z bio zemědělství nebo třeba vajec od slepic, co jsou chované na slámě. Ale i na rybích konzervách mohou být nesmyslné známky, které jen lákají spotřebitele ke koupi. Které známky jsou ty pravé a zaručí výběr kvalitní ryby i rybářů šetrných ke svému okolí? 

Certifikát MSC

Certifikát MSC je bílá rybka na modrém podkladu. Jeho celý název je Marine Stewardship Council. Tento certifikát smějí mít konzervy od výrobců, kterým jej udělila celosvětová organizace stejného jména. Certifikát se vztahuje na více druhů ryb, mořských plodů a živočichů. Podle prohlášení organizace zaručuje certifikát MSC původ ryby z udržitelného rybolovu. 

A co je udržitelný rybolov? Jde o několik zásad, kam patří mimo jiné chytání jen takového množství, aby rybí populace zůstala na zdravé úrovni nebo aby zde mohla být opět přirozeně obnovena. Dále jde o zásadu, že rybáři se o svou oblast starají. V neposlední řadě tito rybáři používají šetrné způsoby lovu, které na rozdíl od obřích kruhových sítí dokáží eliminovat riziko nechtěných úlovků.

Cerftifikát Dolphin Safe (Dolphin Friendly)

Speciálním certifikátem pro konzervy s tuňáky je značka Dolphin Safe (Dolphin Friendly). Znamená, že při lovu těchto ryb nedošlo k usmrcení žádných delfínů. A proč zrovna tuňáci a delfíni? Delfíni hejna tuňáků s oblibou doprovází. A tak se při nešetrném lovu formou kruhových sítí stává, že v nich uvíznou nejen tuňáci, ale i delfíni. 

Lov tuňáků se značkou Dolphin Safe (Dolphin Friendly) však probíhá šetrně a bez zachycení delfínů. Proto když budete kupovat konzervy se značkou Dolphin Safe (Dolphin Friendly, vystavíte jasnou stopku nechtěným úlovkům v podobě delfínů. Až půjdete nakoupit podle letáku Albert, kde budou rybí konzervy za akční ceny, jistě si na zmiňované certifikáty vzpomeňte a vybírejte s ohledem na ně. Uděláte dobrý krok nejen pro sebe, ale i pro své okolí.

Certifikát Friend of the Sea

Certifikát má výrazné logo plachetnice, také nápis Friend of the Sea. A co takový kamarád moře dělá nebo čím se vyznačuje? Jde o certifikaci podobnou prvnímu zmíněnému certifikátu MSC. Zaručuje původ suroviny z udržitelného rybolovu a udržitelné akvakultury. 

Tento symbol je však propůjčován i chovatelům ryb v umělých nádržích, a to tehdy, když postupují v souladu s přirozenými potřebami chovaných ryb. Vedle umělých chovů se společnost věnuje i ochraně ekosystémů, zejména mokřadů a mangrovů.

Certifikát Omega 3

Tento certifikát informuje spotřebitele o tom, že zvolená konzerva splňuje určitý minimální limit jejich obsahu, konkrétně nejdůležitějších kyselin EPA + DHA. Koupí této konzervy máte zaručeno, že ryby nebo rybí produkty v ní vám dodají velkou část denní potřeby Omega 3 mastných kyselin.

Proč rybu z konzervy?

Rybí konzerva má mnoho nesporných výhod. Je po ruce, jídla z ní připravíte rychle a ještě je zdravá. Konzervace totiž rybímu masu nijak výrazně neubírá na jeho prospěšnosti a nutričním obsahu. Ryba v konzervě většinou přichází z volného lovu. A tak je přirozeněji rostlá než ryby z umělého chovu.

Mnoho konzerv je vyráběno bez jakýchkoliv konzervantů, které by výdrž výrobku prodlužovaly. Samotné zavaření ryby do konzervy je totiž dostatečným konzervováním. Odtud pochází i název kovového obalu, kterému říkáme konzerva.

Předchozí článekKdy se nakonec spustí mobilní index?
Další článekRodinný hotel – dovolená v prostředí úchvatné krajiny a čisté přírody